Արա Բաբլոյանը պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով:
Հանձնելով պարգեւը եւ գործընկերների անունից շնորհավորելով Արա Բաբլոյանին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ նախագահ, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն մասնավորապես նշել է. «Այսօր վերջին անգամ խորհրդի նիստին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Գործընկերներ, այս ընթացքում մենք հետեւել ենք, թե ինչ պատասխանատվությամբ է պարոն Բաբլոյանը վերաբերվել միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին, որքան ակտիվություն է ցուցաբերել: Արա Բաբլոյանը կարողացավ պահպանել իրավիճակը հանրապետությունում անսովոր, դժվարին ժամանակներում, որի համար նա շատ բան է արել: Թերեւս կարող էր չժամանել, սակայն այսօրվա ներկայությունը բնորոշում է Արա Բաբլոյանին՝ որպես լուրջ, պատասխանատու անձնավորության: Մեզ մոտ ոչ միայն պարզապես ՄԽՎ խորհուրդ է, այլ նաեւ թիմ, կոլեկտիվ. մենք ճանաչում ենք իրար, մշտապես կապի մեջ ենք, ընկերություն ենք անում, միմյանց աջակցում: Դա շատ լավ է բնութագրում Ձեզ, պարոն Բաբլոյան՝ որպես արժանի անձնավորության եւ իմաստուն քաղաքական գործչի, ով ճիշտ որոշում է կայացրել: Իրոք, զգալի ներդրում եք ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ աշխատանքներում եւ պարգեւատրվում եք ԱՊՀ ՄԽՎ բարձրագույն պարգեւով՝ «Համագործակցություն» շքանշանով»:
Իր շնորհակալական խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ես ավարտում եմ իմ գործունեությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում, բայց չի ավարտվում իմ գործունեությունը թիմում, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ես կլինեմ բարեկամ, գործընկեր, դաշնակից: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորին, նշել, որ միջխորհրդարանական վեհաժողովը՝ որպես ԱՊՀ խորհրդարանական բաղադրիչ, երկխոսության ու ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների համագործակցության կարեւոր եւ արդյունավետ հարթակ է, համագործակցության զարգացում տարբեր ոլորտներում, ուր մշակվում են կառուցողական մոտեցումներ եւ ընդունվում հավասարակշռված որոշումներ՝ ուղղված ԱՊՀ անդամ երկրների բարօրությանը: Իր ողջ գործունեության ընթացքում վեհաժողովը եղել է արդյունավետ հարթակ քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական խնդիրների պատասխանները փնտրելու հարցում: Ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտությունն ունի իր ուրույն դերը՝ տարբերվելով դասական դիվանագիտությունից եւ ներդաշնակորեն լրացնելով դրան:
Այս տարվա դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կկայանան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս կապակցությամբ մենք ուղարկել ենք հրավերներ միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում ԱՊՀ ՄԽՎ-ին՝ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար: Մենք կանենք ամեն ինչ, որ Հայաստանում ընտրություններն անցնեն միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան, Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին համահունչ:
Հարգելի գործընկերներ, բարեկամներ,
շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ արդյունավետ համագործակցության համար եւ՛ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում, եւ՛ երկկողմ ձեւաչափով: Ինձ համար թանկ են այն անձնական հարաբերությունները, որոնք հաստատված են մեր միջեւ: Թույլ տվեք վստահեցնել, որ Հայաստանի նոր խորհրդարանը եւս կշարունակի գործել տասնամյակների ընթացքում միջխորհրդարանական վեհաժողովում հաստատված ավանդույթի ոգով՝ ուղղված կապերի եւ միջխորհրդարանական երկխոսության ամրապնդմանը՝ միտված մեր ժողովուրդների բարօրությանը»:

On November 29, the RA NA Speaker Ara Babloyan was awarded the IPA CIS Cooperation Order at the sitting of the Inter-Parliamentary Assembly Council of the CIS held in Saint Petersburg.
Handing the award to Ara Babloyan and congratulating him on behalf of the colleagues, the IPA CIS Chairperson, the Speaker of the RF FA Council of Federation Valentina Matvienko particularly noted: “Today, the RA NA Speaker Ara Babloyan is taking part in the Council sitting for the last time. Colleagues, during this period we have followed with the responsibility Mr Babloyan referred to the works of the Inter-Parliamentary Assembly, how active he has been. Ara Babloyan could preserve the situation in the republic in unusual, hard times, for which he has done a lot. Perhaps, he could not arrive, but today's presence characterizes Ara Babloyan as a serious and responsible person. Here we not only have an IPA Council, but also a team: we know each other, we are always in contact, we have been friends and we support each other. It characterizes you very well, Mr Babloyan, as a worthy person and a wise politician, who has made a right decision. In fact, you have made a considerable contribution to the IPA CIS works and you are awarded the IPA CIS higher award – Cooperation Order.”
Expressing his gratitude, the RA NA Speaker Ara Babloyan noted: “I complete my activity in the RA NA President's Office, but my activity is not completed in the team, in the IPA CIS, I will be a friend, a colleague and an ally. I would like to thank everybody, note that the Inter-Parliamentary Assembly, as CIS parliamentary component, an important and effective platform of the cooperation of the CIS States' parliaments, development of cooperation in different spheres, where constructive approaches are worked out and balanced decisions are made directed to the welfare of the CIS Member States. During his whole activities the Assembly has been an effective platform in looking for the answers of political, humanitarian and economic problems. In the modern international relations the parliamentary diplomacy has its unique role, being differed from the classical diplomacy and harmoniously filling it up.
On December 9 of this year extraordinary parliamentary will be held in Armenia. On this occasion we have sent invitations to the international organisations, including the IPA CIS for implementing observation mission. We'll do our best in order the elections in Armenia be held in accordance with the international standards, in consonance with the obligations assumed by Armenia.
Dear colleagues, friends,
I thank you for effective cooperation both within the IPA CIS and in bilateral format. The personal relations that are established between us are precious for me. Let me assure you that the new parliament of Armenia will also continue functioning with the spirit of the tradition established in the Inter-Parliamentary Assembly during the decades aimed at the strengthening of the inter-parliamentary dialogue for our peoples' welfare.”