Արա Բաբլոյանը պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով:
Հանձնելով պարգեւը եւ գործընկերների անունից շնորհավորելով Արա Բաբլոյանին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ նախագահ, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն մասնավորապես նշել է. «Այսօր վերջին անգամ խորհրդի նիստին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Գործընկերներ, այս ընթացքում մենք հետեւել ենք, թե ինչ պատասխանատվությամբ է պարոն Բաբլոյանը վերաբերվել միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին, որքան ակտիվություն է ցուցաբերել: Արա Բաբլոյանը կարողացավ պահպանել իրավիճակը հանրապետությունում անսովոր, դժվարին ժամանակներում, որի համար նա շատ բան է արել: Թերեւս կարող էր չժամանել, սակայն այսօրվա ներկայությունը բնորոշում է Արա Բաբլոյանին՝ որպես լուրջ, պատասխանատու անձնավորության: Մեզ մոտ ոչ միայն պարզապես ՄԽՎ խորհուրդ է, այլ նաեւ թիմ, կոլեկտիվ. մենք ճանաչում ենք իրար, մշտապես կապի մեջ ենք, ընկերություն ենք անում, միմյանց աջակցում: Դա շատ լավ է բնութագրում Ձեզ, պարոն Բաբլոյան՝ որպես արժանի անձնավորության եւ իմաստուն քաղաքական գործչի, ով ճիշտ որոշում է կայացրել: Իրոք, զգալի ներդրում եք ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ աշխատանքներում եւ պարգեւատրվում եք ԱՊՀ ՄԽՎ բարձրագույն պարգեւով՝ «Համագործակցություն» շքանշանով»:
Իր շնորհակալական խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ես ավարտում եմ իմ գործունեությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում, բայց չի ավարտվում իմ գործունեությունը թիմում, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ես կլինեմ բարեկամ, գործընկեր, դաշնակից: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորին, նշել, որ միջխորհրդարանական վեհաժողովը՝ որպես ԱՊՀ խորհրդարանական բաղադրիչ, երկխոսության ու ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների համագործակցության կարեւոր եւ արդյունավետ հարթակ է, համագործակցության զարգացում տարբեր ոլորտներում, ուր մշակվում են կառուցողական մոտեցումներ եւ ընդունվում հավասարակշռված որոշումներ՝ ուղղված ԱՊՀ անդամ երկրների բարօրությանը: Իր ողջ գործունեության ընթացքում վեհաժողովը եղել է արդյունավետ հարթակ քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական խնդիրների պատասխանները փնտրելու հարցում: Ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում խորհրդարանական դիվանագիտությունն ունի իր ուրույն դերը՝ տարբերվելով դասական դիվանագիտությունից եւ ներդաշնակորեն լրացնելով դրան:
Այս տարվա դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կկայանան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս կապակցությամբ մենք ուղարկել ենք հրավերներ միջազգային կազմակերպություններին, այդ թվում ԱՊՀ ՄԽՎ-ին՝ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար: Մենք կանենք ամեն ինչ, որ Հայաստանում ընտրություններն անցնեն միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան, Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին համահունչ:
Հարգելի գործընկերներ, բարեկամներ,
շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ արդյունավետ համագործակցության համար եւ՛ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում, եւ՛ երկկողմ ձեւաչափով: Ինձ համար թանկ են այն անձնական հարաբերությունները, որոնք հաստատված են մեր միջեւ: Թույլ տվեք վստահեցնել, որ Հայաստանի նոր խորհրդարանը եւս կշարունակի գործել տասնամյակների ընթացքում միջխորհրդարանական վեհաժողովում հաստատված ավանդույթի ոգով՝ ուղղված կապերի եւ միջխորհրդարանական երկխոսության ամրապնդմանը՝ միտված մեր ժողովուրդների բարօրությանը»:

А.Баблоян награжден орденом “Содружество” МПА СНГ
29 ноября Председатель НС А.Баблоян награжден орденом “Содружество” МПА СНГ на состоявшемся в Санкт-Петербурге заседании Совета МПА СНГ.
Вручая орден и поздравляя от имени своих коллег А.Баблояна, Председатель МПА СНГ, Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко, в частности, отметила: “Сегодня в последний раз в заседании Совета МПА СНГ участвует   Председатель НС Ара Баблоян. За это время мы следили, с какой ответственностью г-н Баблоян относился к работам МПА, какую проявил активность. Ара Баблоян сумел сохранить ситуацию в республике, сделал многое в необычные, сложнейшие времена. Мог и не приехать, однако присутствие сегодня характеризует Ара Баблояна как серьезную, ответственную личность. У нас не просто Совет МПА, но и команда, коллектив, – мы давно знакомы, всегда на  связи, дружим, помогаем друг другу. Это отлично характеризует Вас, г-н Баблоян, как достойную личность и мудрого политического деятеля, принявшего верное решение. Вы, действительно, внесли весомый вклад в работу МПА СНГ и награждаетесь высшей наградой МПА СНГ – орденом “Содружество”.
В своем благодарственном слове Председатель НС Ара Баблоян отметил: “Я завершаю свою деятельность на посту Председателя НС РА, однако не завершается моя деятельность в команде, в МПА СНГ,  я остаюсь другом, коллегой, союзником. Хочу поблагодарить всех, отметить, что МПА, как парламентская составляющая СНГ, - важная   и эффективная площадка сотрудничества парламентов стран СНГ, развития сотрудничества в различных сферах, где разрабатываются конструктивные подходы и принимаются взвешенные решения, направленные на процветание стран-членов СНГ. В ходе всей своей деятельности  ассамблея была плодотворной платформой в поисках ответов на политические, гуманитарные, экономические проблемы. В современных международных отношениях парламентская дипломатия играет свою особую роль, отличаясь от классической дипломатии и гармонично ее дополняя.
9 декабря с.г. в Армении состоятся внеочередные парламентские выборы. В связи с этим мы направили приглашения международным организациям, в том числе и МПА СНГ, – для проведения наблюдательной миссии. Мы сделаем все возможное, чтобы выборы в   Армении прошли согласно международным критериям, созвучно обязательствам Армении.
Уважаемые коллеги, друзья,
выражаю признательность вам за плодотворное сотрудничество и в рамках МПА СНГ, и в двустороннем формате. Мне дороги установившиеся между нами личные отношения. Позвольте заверить, что новый парламент Армении также продолжит действовать в духе сложившейся за десятилетия в МПА традиции укрепления связей и межпарламентского диалога в интересах наших народов”.